Vážení přátelé,

Bohužel tato aktivní část mých stránek byla stále zaplavována nekontrolovatelným množstvím spamů a proto ji musím uzavřít. Své dotazy, přání a vzkazy mi prosím posílejte přímo na můj mail janaseitz@centrum.cz  

Děkuji vám za pochopení. 

 

ZAJÍMAVOSTI A AKTUALITY

 

LAST MINUTE!!!

 

Betten Rorbuer Smola poslední volná místa v  srpnu a září 2017

www.betten-rorbuer.no 

www.atlanterhavsveien.org

********************************************************

Trollpikken bude zase stát

Nějaký vandal urazil trolího pinďourka, který se majestátně tyčil nedaleko Egersundu. Toto vandalství vyvolalo bouři nevole, ale i solidarity. Ve spontánní sbírce na opravu se během několika dnů sešlo více než 200.000 NOK a v těchto dnech už oprava probíhá.

Zde je možnost vidět opravu na živo https://www.nrk.no/rogaland/folg-reisningen-av-trollpikken--minutt-for-minutt-1.13591038

 

 

 

 

 

***************************************** 

Norsko uvazuje o zakazu lovu halibutu nad 100 kg. Halibut se doziva az 60 let a za ty roky se v jeho tele nasklada spoustu skodlivin. Podle slov rybaru, cim vetsi halibut, tim hur se i prodava a mene chutna. Halibuti do 40 kg jsou bez problemu. Vice v clanku https://www.nrk.no/nordland/mattilsynet-vil-forby-fiske-av-storkveite-1.13490578 

 

****************************************

I tak se dají představit na nové bankovky, které bude Norsko mít. https://www.youtube.com/watch?v=J2CKHH_KKGE

A kdo by se divil, ze je v reklame alkohol :  pijí tam rybi tuk!

 

***************************************** 

Nové linky na Lofoty!

Od dubna 2017 provozuje společnost Wideroe nově přímé linky z Osla na Lofoty a Vesterály:

Oslo - Leknes, Oslo - Svolver a v sezóně (25.6.-13.8. 2017) ještě  k tomu Oslo-Stokmarknes

Vice info http://www.wideroe.no/en/Fly-to-LoVe

 

nová letecká společnost  http://www.flyviking.no/, která spojuje města Bodo, Hammerfest, Svolvaer, Tromso. Další města by mela časem následovat (Kirkenes, Oslo)

*********************************************************************

 

Přímý přenos z orlího hnízda na Smole

https://zooom.no/havornreiret/live

 

Kamera v Atlanterhavsveien Sjostuer  Averoy

http://ipcamlive.com/56028da8863ce  

Ostrov Grip

http://85.221.20.23/en/AViewer.html


 

web-kamery v Norsku

http://www.webcamsinnorway.com/webcams.php

 

************************************************ 

 

Kapitánská karta - bezpečnost na moři

Příroda mluví svým vlastním jazykem a ten vysílá řadu signálů o větru a počasí. Během několika minut se může hladina moře proměnit z klidné idyly v noční můru. Jestli bude vaše loď bezpečná závisí velkou měrou na tom, jak s ní budete zacházet.

Cílem školení a testu je, abyste se vrátili bezpečně na pevninu s dobrými vzpomínkami a plni energie.


Test si může udělat každý a pomocí informačního materiálu získat nové a nebo si ověřit už své dříve získané znalosti.


Školení má celkem je 5 kapitol,

Plovací výbava

Stabilita

Prostředí

Havárie

Pravidla

Každá je rozdělena na 2 dvě části – informační a otázkovou.

Na stránkách jsou často ukryté další informace. Potom byste měli mít takové znalosti, že bez problémů odpovíte na otázky na konci kapitoly. V testu budete bud doplňovat, zaškrtávat a nebo posunovat správnou odpověď. Všechny otázky musí být zodpovězeny správně, abyste mohli pokračovat dál. Pokud odpovíte na jednu nebo více otázek špatně, musíte znovu zopakovat všechny otázky.


Podle přání se na konci testu můžete zaregistrovat a za poplatek 39 EUR získat kapitánskou kartu. Toto školení a splnění testu vás opravňuje k plnění funkce plnohodnotného kapitána lodě do 8 m délky a s motorem o max. výkonu 25 HP.


Obsah a otázky kapitánského kurzu vycházejí z oficiální norské státní licennce, z části o bezpečnosti.

Smyslem tohoto testu je zvýšit vaši bezpečnost na moři a zdokonalit vaše znalosti. Tento průkaz nenahrazuje oprávnění k řízení motorových plavidel.

Test najdete na tomto odkazu:

 

http://skipperkortet.no/tsjekkisk/story.html

 

 

**************************************************

Letecká společnost Norwegian  

má mimo jiné přímou linku Praha - Bergen

 

********************************************** 

 

Stena Line

Nedávno byly otevřeny nové webové stránky trajektové spolecnosti Stena line v češtině.

http://www.stenaline.cz/cestovani-do-norska

Další zajímavosti se dočtete také na

http://trajektem.blogspot.cz/2013/10/jak-se-nalodit-na-trajekt.html

 

 

 

 

***************************************************

 

Odměna 500 norských korun za informace o chyceném lososovi

 

V norských lososových řekách bylo vysazeno 18.600 označených lososů. Vysílačky a značky mají pomoci při zkoumání jejich migrace, chování a schopnosti přežití, zvláště při metodě Chyť a pusť, která se stále více mezi rybáři rozšiřuje.

Tato metofda je stále rozporuplná, ale podle posledních výzkumů, je úmrtnost ryb, při dodržení správného postupu při opětném pouštění ulovené ryby, méně než 5 procent.

 

Pokud označkovaného lososa ulovíte, na značce je uvedená mailová adresa a telefonní číslo, kam úlovek nahlásit. Za vaši zprávu obdržíte odměnu ve výši 500 norských korun.

V případě, že se rozhodnete označeného lososa opět pustit, značení neodstraňujte.

Zaznamenejte a nahlašte prosím co nejvíce informací: kde byla ryba chycena, číslo značky, datum, hodinu, místo, délku rybolovu, metodu….

Nezapomňte uvést take vaše celé jméno, telefon a adresu. Kontakt a více najdete také zde

 http://www.nina.no/Aktuelt/Artikkel/tabid/945/ArticleId/2146/Default.aspx?utm_source=nyhetsbrev&utm_medium=email&utm_campaign=nyhetsbrev

 

Na řekách  Otra, Gaula, Orkla, Verdalselva, Lakselva, Ranaelva og vassdraget Osen-Vestre Hyen byli lososi označeni tenkým značením, na řekách Otra, Gaula a Orkla i radiovym vysílačem.

 

Info v norském tisku  http://www.nrk.no/nordland/lover-dusor-for-fiskerapport-1.11044384

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*******************************

Nemáte základní vybavení na rybolov?

 

Samozřejmě, nekteří majitelé mají pruty k zapůjčení, ale až na místě zjistíte, v jakém jsou stavu. Vybavení i auto si můžete půjčit už v ČR.  Obraťte se prímo na tuto adresu  http://www.rybolov-sever.com/pujcovna-rybarskeho-vybaveni

 

 ********************************

Zvláštní nabídka:

Betten Rorbuer Smöla

www.bettern-rorobuer.no

 

RIB RIDE

Ať už je to adrenalin vysokorychlostních zatáček nebo setkání s volně žijícími živočichy, jedno je jisté, lod´ opustíte  s úsměvem na tváři. Projížďky nabízíme jednotlivcům nebo skupinám (od 10 let věku) , kteří chtějí zažít  hodinu ribride.

RibRide nevyžaduje žádné předchozí znalosti lodí, jen schopnost udělat jeden větší krok dolů do lodi. Náš přátelský a schopný kapitán se postará o zbytek. Mimo extrémního počasí, deště a stříkající vody nebudete mokří .... pouze pokud chcete! Pro ty, kteří by se neradi  namočili máme voděodolné obleky, ale prosím oblečte se pro proměnlivé podmínky, které může naše země nabídnout. Záchranné vesty máme, vše, co potřebujete, jsou boty s měkkou podrážkou nebo vysoké boty a oblečení vhodné pro pokles teploty o 5-8 °C.

Naše hodinová vyjížďka jde  na trase Jøstølen-Hallarøy – Spillvarden – Tranøy – Ringsøy –Korsholmen – Jøstølen

 

Cena za vyjížďku  do 8 osob 1200 NOK,  od 9 osob 150 NOK  za osobu

 

 

 

 

 

*********************************

 

 

********************************* 

 

Rybí trh v Bergenu

 

láká návštěvníky svou novou tržnicí.

 

Tohle prostě ještě chybělo: světově proslulý rybí trh v Bergenu, jehož historie sahá až do 13. století, byl nyní rozšířen o atraktivní tržnici. Zde můžete zakoupit čerstvě ulovené lahůdky norských vod a dokonce i  za deště si na nich pochutnat v autentickém prostředí. Za prosklenými stěnami lákají  ke koupi ryby, krabi, humři i škeble. Jídla se podávají u stolů, které stojí jednoduše mezi stánky s rybami.

 

Mimochodem, návštěva tržnice se vyplatí dvakrát: do prvního patra se totiž přestěhovala kancelář turistických informací. Návštěvníci  Bergenu zde mohou získat informace o všech památkách ve městě a okolí.

 

http://www.torgetibergen.no/english.asp

http://www.visitbergen.com/en/Articles/Tourist-Information/

http://www.nrk.no/nyheter/distrikt/hordaland/1.8133819

 

*************************

 

 

Dne 20. 8. 2011 byl v Kåfjordském údolí slavnostně otevřen most pro pěší. Most byl pomocí speciálního vrtulníku umístěn nad 150 m hlubokou soutězkou nedaleko velkého vodopádu a stane se pravděpodobně lákadlem pro četné návštěvníky severního Norska.

Také vyznavači Bungee Jumpingu si přijdou na své.

 

 

  

 

*******************

LOFOTY  V prosinci 07 bylo otevřeno  Lofast spojení – přes mosty a tunely z Gullesfjordbotn (Troms) do Fiskoböl na Lofotech. Spojka je 53 km dlouhá a zkrátí cestu po E10 o 30 km, jeden trajekt po cestě odpadá.  Cesta vede přes 2 dlouhé a 10 kratších mostů a skrz 4 tunely (nejdelší tunel  měří 3,5 km) a je zadarmo - žádné mýtné. Z letiště Evenes/ Narvik by měla cesta na ostrovy trvat asi 2,5 hodiny. Z Narviku taky ted jezdií denně autobus do Svolvaer.  http://www.ofotenstidende.no/nyhet.asp?id=2065&fs=3

 *********************

 

V Norsku byl dokončen nejhlubší tunel na světě.- Eiksundtunel.

Tunel je 287 m hluboký a 7768 m dlouhý. (Dosud byl nejhlubšíi tunel na Hitru 264 m.) Stál 970 mil NOK a spojí ostrovní komuny Hareid, Herøy, Sande a Ulstein s pevninou - komuny Ørsta a Volda. http://www.nrk.no/nyheter/distrikt/more … /1.4847592http://sveinskeide.net/eiksundtunnelen/ … 20sted.htm

 

*********************

 

V prosinci 2009 byl trochu opožděně otevřen tunel spojující ostrov Averoy a Kristiansund. (RV 64)

Atlanterhavstunellen  se takto stal pokračováním známé Atlantické cesty a ostrovnímu městu Kristiansund  odpadl další trajekt.  Tunel je 250 m hluboký a 5727 m dlouhý. Stavba tunelu trvala dva a půl roku. Mýtné 85 NOK auto do 6 m s řidičem, 35 NOK dospělí a 15 NOK děti. http://85.200.219.104/Hjem-313.aspx

 **********************

 

Nejen na známé Atlantické cestě je zvykem chytat ryby z mostu v proudech při přílivu a  odlivu nebo za špatného počasí, kdy není bezpečné vyjíždět na moře. Pro bezpečnost rybářů a i projíždějících aut byla postavenana na Atlantické cestě na mostě Myrbærholmen lávka pro rybáře. Slavnostně bude předána do provozu 2.7. 2010.

 

*********